Ako rozpoznať falošnú pašmínu?

Autor: Feb 16, 2012 Kategória: Základné informácie | žiadny komentár

Falošných pašmín sa na trhu v poslednej dobe objavuje bohužiaľ veľmi veľa. Podozrivé ponuky sa dajú nájsť na tržnici, avšak dobre sa im darí aj na internete. Ich útočiskom sa stali napríklad zľavové portály, kde ich ponúkajú za smiešne ceny, často aj za zhruba 5-10 eur. Znalec kašmírových produktov ihneď vie, že ide o podvod. Napriek tomu na tieto ponuky evidentne nalákajú stovky ľudí.

Falošná pašmína sa však dá ľahko rozpoznať. Pri podozrivo výhodných ponukách je prvým indikátorom falzifikátu pašmíny určite práve cena. Mali by ste vedieť, že už nepálske továrne vykupujú od miestnych obyvateľov surový nespracovaný kašmír zhruba za 100 USD/1 kilogram. Kašmír je totiž veľmi vzácny, ročne sa ho získa iba niekoľko tisíc ton. Urobiť pašmínu zo surového kašmíru stojí miestne výrobné podniky veľa námahy, je to dlhá a náročná poctivá ručná práca. Myslíte si, že je možné po namáhavej výrobe z veľmi vzácneho materiálu takúto pašmínu „zo 100% kašmíru“ predávať  za 8 eur? To je skrátka nezmysel, obyčajný podvod predajcov.

Z čoho sa však tieto falzifikáty vyrábajú? Väčšinou sú to rôzne akrylové a syntetické materiály. Taktiež sa vyrábajú hlavne v Ázií a výrobcovia na ne bez hanby dávajú štítky ako „100% kašmír“, alebo „100% pašmína“ – pozor, práve označením „pašmína“ na štítku sa snažia obísť zákon. Pašmína totiž ako samostatná prírodná textília neexistuje. Zákazníka, ktorý kašmír nepozná, tak dokážu ľahko oklamať.

Pašmíny sú výnimočné svojou jemnosťou. Klasická pašmína veľkosti 90 x 200 cm je tak dokonale jemná, že sa dá pretiahnuť cez klasický snubný prsteň. Aj toto je jeden zo spôsobov, ako rozoznať pravú pašmínu od falzifikátu.

Falošné pašmíny sa s tými skutočnými kvalitatívne zrovnávať v žiadnom prípade nemôžu. Vďaka vzácnemu materiálu a ručnej výrobe majú pašmíny skvelé vlastnosti – hrejivosť, jemnosť, pohodlnosť.

Záruku kúpy “naozajstnej” pašmíny zo 100% kašmíru alebo kombinácii 70% kašmíru a 30% hodvábu máte v našom internetovom obchode Kasmir.sk – neváhajte si pozrieť našu ponuku, obsahuje veľmi krásne kúsky kombinujúce úžasný materiál a výborný dizajn, dostupné sú pašmíny zhruba v 80 rôznych farbách.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *