Ako sa starať o pašmínu?

Autor: Feb 16, 2012 Kategória: Starostlivosť | žiadny komentár

Kašmírové produkty vďaka svojmu kvalitnému materiálu pri správnej starostlivosti ani po rokoch nevyblednú a nezmenia svoj tvar – vyzerajú stále ako nové. Treba s nimi zaobchádzať opatrne.

Niekedy sa stane, že ste v bare alebo reštaurácii a pašmína napáchne, napríklad kvôli cigaretovému dymu. Nemusíte ju hneď prať. Radšej ju nechajte vyvetrať na čerstvom vzduchu. Pokiaľ sa však pašmína zašpiní, odporúčame ju ručne vyprať v mierne studenej resp. vlažnej vode.

Kašmír je veľmi chúlostivá textília a pri nevhodnej starostlivosti môže byť produkt z kašmíru nenávratne poškodený, alebo zničený.

Pašmínu nikdy neperte pri teplote vyššej ako 20 °C. Len pri takejto teplote si udrží svoj tvar, nezráža sa a neplstnatie. Pašmína sa dá oprať aj v automaticej práčke, s programom na pranie vlny. Použite prací prostriedok na pranie jemných tkanín, prípadne detský šampón.

Pri ručnom praní s pašmínou jemne krúžte. Keď máte pocit, že je dostatočne prepratá, vypustite vodu, napustite ju znova a proces zopakujte, tentokrát však bez pracieho prostriedku. Nikdy nežmýkajte pašmínu v rukách tak ako výrobky z iných textílií. Vodu z nej v prípade potreby vytlačte len veľmi jemným pritláčaním.

Potom pašmínu rozprestrite na uterák a rozložte do pôvodného tvaru. Uterák môžete pomaly opatrne zrolovať, aby sa nadbytočná voda dostala z látky von.

Potom ju nechajte voľne vyschnúť. Nikdy ju však nenechávajte sušiť na priamom slnku, alebo v sušičke.

Niekedy sa môžu na svetri objaviť žmolky. Nestáva sa to vždy, je to však prirodzené – predsa len, je to výrobok z prírodnej vlny. Nie je to však žiadny problém. Žmolky po niekoľkých vypraniach zmiznú a pokiaľ nie, nebojte sa použiť odžmolkovač.

Čo sa žmolkov týka, na internete sa taktiež objavili rady, aby ste dali sveter na noc do mrazničky. Túto metódu však nemáme odskúšanú.

Po vysušení neodporúčame akékoľvek produkty z kašmíru žehliť, nie je to potrebné.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *