Čím sú pašmíny výnimočné?

Autor: Feb 16, 2012 Kategória: Základné informácie | žiadny komentár

Mnoho ľudí sa pozastavuje nad cenami pašmín a krúti hlavou. Nevidia dôvod, prečo stoja často aj niekoľkonásobne viac ako šatky a šály z „klasických textílií“.

U nás ešte stále nie je kašmír (a výrobky z neho) tak rozšírený ako na západe. Postupne ale prichádzajú pašmínam na chuť aj Európania.

Čím je teda pašmína taká výnimočná? Ako sme zmienili vyššie, vyrába sa zo vzácneho kašmírového vlákna. Táto prírodná textília sa získava starostlivým vyčesávaním kozy kašmírskej vo veľmi vysokých nadmorských výškach, najčastejšie v himalájskych oblastiach.

Tunajšie kozy majú kvôli náročným prírodným podmienkam vyvinutú veľmi kvalitnú srsť – ich pozitívne vlastnosti si všimli miestni obyvatelia už pred tisícročiami a začali z nich vyrábať oblečenie.

Kašmírové vlákno je neuveriteľne jemné a tenké. Práve preto sa nespracováva strojovo a automaticky, ale poctivo ručne. Každá jedna pašmína je vyrobená ručne a môžete si byť istí, že to nie je ľahká práca. Skúsenému miestnemu profesionálovi trvá zvyčajne výroba jednej pašmíny minimálne niekoľko dní.

Produkty z kašmíru sa vyrábajú priamo v krajine, kde sa kašmír získava. Najväčší a najkvalitnejší producenti oblečenia z kašmíru sú z Nepálu. Nepál je krajina trojnásobne väčšia ako Slovensko, je jednou z najchudobnejších krajín na svete. Ťažia však aspoň z polohy krajiny – tiahnu sa ňou Himaláje. Spracovanie a výroba pašmín/kašmírového oblečenia je pre nich často jediným zdrojom obživy.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *