Čo je to pašmína?

Autor: Feb 16, 2012 Kategória: Základné informácie | žiadny komentár

V súvislosti s pašmínami sa často objavuje veľa nedorozumení, taktiež je trh bohužiaľ zaplavený veľkým množstvom falzifikátov pašmín. Preto by sme si mali na začiatok objasniť definíciu.

Pašmína je ručne tkaný šál z kašmíru, alebo zo zmesi kašmíru a hodvábu. Pašmína teda ako samostatná prírodná textília neexistuje. Takisto neexistuje žiadna pašmínová vlna.

Jej názov bol odvodený z perzského „pasha“, čiže vlna. Ich tradícia sa začala písať pred tisícročiami, už vtedy tento termín označoval tkané šatky z kašmíru. Poctivá ručná výroba pretrváva dodnes – práve to je jednou z príčin pomerne vysokých cien pašmín.

Druhou príčinou je materiál, ktorý je veľmi vzácny. Kašmírová vlna sa získava náročným vyčesávaním spodnej časti vrstvy u kozy kašmírskej. Žijú vo vysokých nadmorských výškach, na náhorných plošinách, prevažne v Číne a Mongolsku. Srsť týchto kôz má práve kvôli náročným prírodným podmienkam v himalájskych oblastiach úžasné vlastnosti. Dokáže ich chrániť napríklad pred mrazivými teplotami, ktoré tu klesajú aj na 40 stupňov pod bod mrazu.

O kašmírske kozy sa však určite obávať nemusíte – z každej sa dá ročne vyčesať asi iba 50-150g vhodnej vlny na výrobu pašmíny, takže na bežnú pašmínu je treba vyčesať často aj 5 kôz. Surový kašmír sa následne spracováva vo viacerých krokoch. Schopný profesionál, ktorý vlákno spriada, je schopný získať asi 20g vlákna za deň. To znamená, že na jej výrobu potrebuje asi 15 dní usilovnej práce.

Ročne sa získa asi iba 7000 ton kašmírovej vlny. V posledných rokoch majú ceny kašmíru na svetových trhoch stále stúpajúcu tendenciu.

Pašmíny sú neuveriteľne pohodlné, jemné na dotyk a tak ako všetky výrobky z kašmíru, aj pašmíny majú termoregulačnú vlastnosť – v chladnom počasí Vás neuveriteľne dobre zahrejú (kašmírová vlna je 6-8 násobne teplejšia ako ovčia), budete sa s nimi cítiť skvele aj počas teplých jarných večerov, alebo v lete počas prechádzky na pláži.

Vyrábajú sa ručne a z najkvalitnejších materiálov, majú skvelé úžitkové vlastnosti. To sa odráža aj na ich cene. V našom internetovom obchode Kasmir.sk sa ich ceny začínajú v okolí 100 eur.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *