Kvalita kašmírovej vlny

Autor: Feb 16, 2012 Kategória: Základné informácie | 1 komentár

Pašmíny (a iné kašmírové výrobky) sú vzácne kvôli dvom veciam – ručnej výrobe a predovšetkým kvôli výnimočnému materiálu, ktorým je kašmírová vlna. Tá je tvorená kašmírovými vláknami, ktoré sa získavajú z kašmírských kôz. Tie žijú v himalájskych oblastiach na veľmi chladných, suchých a hlavne vysoko položených náhorných plošinách. Na výrobu kašmírového oblečenia sa používajú len tie najkvalitnejšie a najjemnejšie vlákna, ktoré sa u týchto kôz zvyčajne nachádzajú v oblasti slabín.

Vlákna zbierajú miestni obyvatelia v lete, kedy zvieratá zostupujú do nižšej nadmorskej výšky. Pri obtieraní sa o skaly a stromy strácajú rúno, zväčša sa však vlákna získavajú vyčesávaním podsady v spomínanej oblasti slabín.

Na celom svete žije zhruba 100 miliónov kašmírskych kôz. Zdá sa to byť veľa, avšak z každej kozy je možné získať iba malé množstvo najkvalitnejších vlákien – ročne je to väčšinou maximálne 150 gramov, pričom platí, že u capov je to viac. Farba kôz je buď biela alebo čierna, kvôli lepším vlastnostiam je preferovaná biela farba. Zaujímavosťou je, že tieto kozy boli privezené do Európy a žijú dokonca aj na Slovensku. Kvôli diametrálne odlišným prírodným podmienkam však ich srsť nemá rovnakú kvalitu ako v Himalájach.

Ročne sa teda získa len zhruba 7000 ton kašmíru, čo je vzhľadom na celosvetový dopyt dosť málo. Práve preto sú ceny kašmíru také vysoké. V posledných rokoch ceny kašmíru na svetových trhoch stále rástli a do najbližších rokov je bohužiaľ očakávaný ďalší rast. Práve preto sa už na internete objavili články, ktoré porovnávajú investície do kašmíru (a kašmírového oblečenia) s investíciami do zlata.

Výnimočné a jemné kašmírové vlákna dávajú výrobkom z kašmíru tie najlepšie vlastnosti – stačí jediný dotyk kašmíru na Vašej pokožke a hneď si Vás podmaní jeho hebkosť. Ďalšou veľmi významnou vlastnosťou je jeho hrejivosť. Kašmírová vlna má 6-8 násobne väčšiu hrejivosť ako klasická ovčia vlna! Avšak počas tepla Vás kašmír vďaka svojim termoregulačným schopnostiam zase naopak „ochladí“ a budete sa cítiť príjemne.

Jeden komentár

  1. pašmínu síce nemám, ale mám sveter zo 100% kašmíru a môžem len odporučiť, jeden z najlepších kúskov v mojom šatníku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *