Z čoho sa vyrába pašmína?

Autor: Feb 16, 2012 Kategória: Výroba | žiadny komentár

Veľa ľudí považuje pašmíny za drahé. Je to aj pravda, tieto „šály“ z kašmíru sú oveľa drahšie ako šály z iných textílií. Je to spôsobené vzácnym a neobyčajným materiálom, taktiež aj poctivou a ťažkou ručnou výrobou.

Pašmíny sa vyrábajú z kašmírového vlákna. To sa získava vyčesávaním podsady (spodnej vrstvy srsti) u kašmírskych kôz v himalájskych oblastiach. Sú tu náročné prírodné podmienky a práve preto sa u týchto kôz vyvinula srsť s veľmi pozitívnymi vlastnosťami, nerobí im problém žiť v tunajších mrazoch, ktoré niekedy dosahujú až 40 stupňov pod nulou.

Ich srsť si všimli miestni obyvatelia a práve im môžeme poďakovať za pašmíny. Už tisíce rokov opatrne vyčesávajú kozám z oblasti slabín tie najjemnejšie vlákna. Z jednej kozy sa dá získať zhruba 50 gramov vlákna, niekedy aj viac, maximálne 100-150 gramov.

Priemer surového kašmírového vlákna je menší než 15 mikrometrov. To znamená, že vlákno je cca 6 násobne tenšie ako ľudský vlas.

V súčasnosti sa na trhu objavuje veľmi veľa „falošných“ pašmín. Vyrábajú sa z rôznych syntetických alebo iných materiálov, hlavné však je, že sa nevyrábajú z kašmíru. Tým pádom nemajú žiadne z vlastností pravých pašmín, medzi ktoré určite patrí neuveriteľná jemnosť, pohodlnosť a hrejivosť. V dnešnej dobe nie je problém nechať pri výrobe našiť na výrobok štítok s akýmkoľvek textom. Ak je na štítku napísané „100% kašmír“, alebo „70% kašmír, 30% bavlna“ – nemusí to byť vždy pravda.

Väčšinou je indikátorom falošnej pašmíny podozrivo nízka cena – berte na vedomie, že už továrne vykupujú 1 kilogram surového kašmíru za zhruba 100 USD. Preto nemôže pašmína stáť 10-20 eur. Bežná cena skutočných pašmín sa väčšinou pohybuje väčšinou od 70 eur vyššie.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *