Kde sa vyrábajú pašmíny?

Autor: Feb 16, 2012 Kategória: Výroba | 2 komentárov

Oblečenie z kašmíru vyrába mnoho firiem po celom svete. Najviac odevov sa vyrobí v Číne, avšak tam ide zväčša o strojovú výrobu. Výrobky z kašmíru sa produkujú i v Európe – najmä v Škótsku a Taliansku. Najväčším výrobcom kašmírového oblečenia klasickým spôsobom je stále Nepál. Kvalita európskych výrobcov je na pomerne dobrej úrovni, avšak poctivej ručnej výrobe v Nepále konkurovať nemôže.

Všetky pašmíny, ktoré ponúkame v internetovom obchode Kasmir.sk, pochádzajú z Nepálu. Do krajiny veľmi výrazne zasahuje najvyššie pohorie sveta – Himaláje. Tu vo vysokej nadmorskej výške žijú kašmírske kozy, z ktorých sa získava kašmírové vlákno. Priamo tu sa i spracováva a používa na výrobu kašmírového oblečenia.

Tradícia výroby pašmín sa s Nepálom spája už tisíce rokov. Výroba pašmíny je veľmi náročný proces a schopnosť tvorby kvalitného produktu sa tu dedí z generácie na generáciu. Krajina bohužiaľ patrí medzi najchudobnejšie štáty sveta. Hlavným zdrojom obživy je pre obyvateľov poľnohospodárstvo a vývoz kobercov/textílií – hlavne z kašmíru.

Výrobný podnik, z ktorého pochádzajú pašmíny ponúkané v našom e-shope, sa nachádza v blízkosti hlavného mesta Káthmándú. Zamestnáva tých najlepších tkáčov a ako sme už spomenuli, stále sa tu pokračuje v tradícií a pašmíny sa vyrábajú výhradne ručne. Nevznikajú teda priemyselným spôsobom na automatických výrobných linkách, tak ako napríklad v susednej Číne. Každá naša pašmína je originál.

Pašmíny v našom e-shope sú vyrábané v súlade s prísnymi medzinárodnými dohovormi. Riadime sa a akceptujeme všetky prísne zákony týkajúce sa ochrany životného prostredia v oblastiach, kde sa kašmír získava a vyrába. Každý produkt má ASO free certifikát, ktorý zaručuje, že pri jeho výrobe neboli používané farbivá, ktoré sú schopné poškodiť zdravie, alebo akýmkoľvek spôsobom znečisťujú životné prostredie.

Taktiež prísne dbáme na zákaz detskej práce pri výrobe, tak ako tomu bohužiaľ je napríklad v susednej Indii.

2 Komentárov

 1. Zdravim Vas.

  Touto cestou by som sa chcel opytat, ako zistim, ci sa jedna o skutocny hodvab alebo o nejaky mix alebo falzifikat…?
  Nachadzam sa na Strednom východe a rad by som si priniesol domov nejake satky a šály. Vsetci predajcovia tvrdia, ze su to original hodvábne a niektore Pasmina saly a satky, ale ako viete, tu je tazko verit predajcom…
  Urobil som aj nejake fotky a tak sa chcem opytat, ci by som Vam to mohol poslat emailom, ze by ste sa na to pozreli…

  Vopred dakujem za odpoved.

  Krasny a uspesny den prajem!

  Michal

  • Dobrý deň,

   ospravedlňujeme sa za neskorú odpoveď, nedostali sme e-mail s upozornením na nový komentár.

   Pokiaľ nie ste znalec kašmíru, môže byť ťažké na prvý pohľad resp. dotyk rozoznať originál od falzifikátu.

   Najväčším “filtrom” na falzifikáty je však cena, ktorá býva podozrivo nízka (pašmína z kvalitného 100% kašmíru, ktorá sa vyrába ručne, sa pochopiteľne nedá kúpiť za pár eur).

   Fotky nám samozrejme môžete poslať na info@kasmir.sk

   S pozdravom

   Peter Greša

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *